Mēbeļu restaurācijā galvenokārt tiek izmantotas dabīgās, Dzīvnieku valsts produktu izcelsmes līmes: ādas, kaulu, zivju un kazeīna līmes. Dažos gadījumos var izmantot polivinilacetāta dispersiju - PVA.
Glutīna līmes.
Dzīvnieku valsts produktu – ādas, kaulu, zivju līmes sauc par glutīna līmēm. Līmi iegūst, novārot ādu atgriezumus, kaulus, ragus, nagus un citus dzīvnieku pārstrādāšanas atkritumus. Šīs Iīmvielas galvenā sastāvdaļa ir olbaltumviela — glutīns, kas karstā ūdenī pāriet koloīdā šķīdumā. Ūdenim iztvaikojot, glutīns kļūst par cietu, sīkstu masu. Glutīna līmi no seniem laikiem lieto galdniecībā, un tāpēc to sauc par galdnieku līmi.
Kaulu līme (en- bone glue, ru- костяной клей; костный клей) ir pieejama granulās un plāksnēs. Atkarībā no šķirnes tā var būt no dzeltenīgi brūnas līdz tumši brūnai krāsai (gaišāka līme ir augstākas kvalitātes). Lai sagatavotu darba šķīdumu granulas aplej ar aukstu ūdeni un ļauj, uzbriest no 4 līdz 24 stundām. Ūdens daudzums 2 -3 reizes lielāks par līmes masu. Pēc uzbriešanas nolej lieko ūdeni un ieliek līmi traukā ar dubultdibenu (līmes katliņā) un uzkarsē līdz 70 – 800C. Nedrīkst uzvārīt un ilgstoši karsēt. Atkārtota līmes sildīšana krasi samazina līmēšanas kvalitāti. Parasti līmi sagatavo neilgam laikam, jo līmes šķīdumu ātri bojā pūšanas baktērijas. Detaļas ar uzklātu līmi jāsaspiež kamēr līme vēl silta (nav saželējusi). Biezu līmi atšķaida ar karstu vārītu ūdeni.
Kaulu līme ir vispopulārākā, vispieejamākā. Neaizsājama, finierējuma defektu labošanā un pārfinierēšanas darbos.
Ādas līme jeb ādas atgaļojuma līme(en- hide glue, ru- мездровый клей) ir pieejama pārslās. Pagatavošana līdzīga, kā kaulu līmei. Ādas līme atšķiras no kaulu līmes, ar to, ka ātrāk atdziest, un tādēļ ir nepieciešama daudz ātrāka uzklāšana uz virsmām un savienojumiem. Turklāt tai ir augstākas līmēšanas spējas un viskozitāte. Dažkārt izmanto kaulu un ādas līmes maisījumu.
Ādas līmi izmanto cieto lapu koku, īpaši atbildīgu, savienojumu līmēšanai un sarežģītākos finierēšanas gadījumos.
Trušādas līme (en- rabbit skin glue, ru- кроличий мездровый клей) ir pieejama granulās. Pagatavošana līdzīga, kā kaulu līmei, tikai karsējot temperatūra nedrīkst pārsniegt 60 0C. Trušādas līme veido izturīgāku un elastīgāku līmējumu nekā ādas līme.
Trušādas līmi izmanto galvenokārt zeltīšanā – levkasa sagatavošanā un kā saistvielu polimentam un zelta lapiņām
Zivju līme (en- fish glue, ru- рыбий,осетровый клей) tiek iegūta no stores peldpūšļa un spurām, tā ir visaukstākās kvalitātes, bet dārgs un deficīts materiāls. Tā ir pieejama puscaurspīdīgu plāksnīšu veidā. Lai pagatavotu līmi, plāksnītes pārlej ar ūdeni un ļauj aptuveni 6 stundas uzbriest. Pēc tam rūpīgi izmīca ar rokām un uzkarsē līdz 60 – 70 0C. Tad līmi izfiltrē caur marli. Pēc tam to uzlej uz lielas stikla plāksnes un žāvē, lai iegūtu plānu caurspīdīgu plēvi, ko var uzglabāt ilgu laiku.tā tika izliets uz. stikla līmi. Vēlāk nepieciešamo daudzumu vēlamajā koncentrācijā gatavo karstā ūdens peldē. Zivju līme izmantojama istabas temperatūrā (apmēram 20 0C) - šī ir galvenā priekšrocība salīdzinot ar kaulu vai ādas līmi, kuras pirms lietošanas jāuzkarsē. Turklāt, pateicoties tās elastībai droši salīmē atšķirīgas cietības materiālus, kaulu ar koku vai metālu ar koku. Viena no vērtīgākajām zivju līmes īpašībām – tā ir bezkrāsaina.
Zivju līme tiek izmantota īpaši svarīgos darbos: unikālu antikvāru mēbeļu atjaunošanā, Bula marketriju intarsiju, zeltīšanā un gleznu restaurācijā.
Kazeina līme (en- casein glue, ru- клей казеиновый) ir pieejama kā pulveris, kas sastāv no: kazeīna, kalcija hidroksīda, nātrija fluorīda, vara sulfāta un petrolejas. Iegūst no vājpiena, to izgulsnējot ar sālsskābi. Izgulsnēto kazeīnu izžāvē, samaļ un piejauc tam svaigi tikko dzēstus kaļķus. Kazeīna pulveri pārlej ar ūdeni, samaisa un ļauj uzbriest 1 stundu. Pēc uzbriešanas atšķaida ar ūdeni līdz vajadzīgajai koncentrācijai – līdz veido krējumam līdzīgu masu. Līmes derīguma laiks līdz 8 stundām, pēc tam līme sāk nogulsnēties (veidojas mannai līdzīgi graudiņi). Lai pagarinātu līmes derīgumu, piejauc NaF vai CaCo3. Daļēji ūdens izturīga līme, veido izturīgāku līmējumu nekā glutīna līmes. Līmes pulverim mazs derīguma laiks. Nedrīkst līmēt koksni, kas satur miecvielas – ozolu, sarkankoku, riekstu - veido tumšus pleķus
Albumīna līme. Albumīns – dzīvnieku asiņu olbaltumviela. Līmes sastāvs: albumīns 100 sv. daļas, dzēsti kaļķi 10 sv. daļas, ūdens 900 sv. daļas. Līmes šķīduma derīguma laiks 8 – 12 stundas. Tā ir karstlīme, sacietē pie teperatūras virs 700C. Tumši brūnā krāsā, vidēja ūdens izturība. Agrāk pielietoja saplākšņu ražošanā.
Cietes līme (klīsteris) – izgatavo no kviešu, rīsu vai kartupeļu cietes. Ja cieti apstrādā paaugstinātā temperatūrā, tā pārvēršas dekstrīnā – līmvielā. Dekstrīna krāsa – balti iedzeltena. Šķīdinot dekstrīnu ūdenī iegūst līmi. Cietes līmes pielieto papīra un auduma pielīmēšanai pie koka.
Polivinilacetāta dispersijas ir viskozs balts viendabīgs šķidrums. To pamatsastāvdaļa ir vinilaceta polimēri un to atvasinājumi. Visbiežāk lieto polivinilacetātu – dzidrs, bekrāsains stiklveida termoplastisks polimērs ar vāju situmizturību, pie 300C temperatūras sāk deformēties. PVA (saīsinājums) darba šķīdums sastāv no PVA daļiņu dispersijas ūdenī. PVA līmes var būt neplastificētas un plastificētas ar dibutilftalātu ar zemu, vidēju vai palēninātu viskozitāti. Tās ir gatavas lietošanai, nav toksiskas, elastīgas un ar labu līmes stiprību, gaismas noturību. PVA līmes izšķīdina butilacetāts, perhloretilēns un citi šķīdinātāji, tātad tās ir daļēji atgriezeniskas. Tas attaisno, to izmantošanu mēbeļu restaurācijā.
Atgriezeniskuma princips ir viens no svarīgākajiem restaurācijā. Jāizvairās no nepietiekami pārbaudītiem un neatgriezeniskiem sintētiskiem materiāliem un tehnoloģijām.